12.06.2013

Dni świąteczne po Chińsku

NY, new yoooooork
Mam wolne, czy raczej, "wolne".  Produkował się będę w następnym wpisie, tym razem krótko dlaczego w cudzysłowie.


Dzisiaj jest "Festiwal smoczych łodzi", jedno z ważniejszych świąt dla chińczyków. W związku z tym, rząd postanowił dać ludziom chwilę odpoczynku. Ha! Dobry dowcip.
Kojarzycie Chiński Nowy Rok? To taki okres, gdy w Chinach wszystko zamiera. Dziesiątki milionów ludzi podróżują, fabryki stają na miesiąc, z Pekinu znika tak na oko pół miasta, przez dwa tygodnie lepiej zapomnieć o jedzeniu w knajpie.

Ile jest tego święta, tak oficjalnie? Trzy dni. Całe trzy dni wolnego podczas najważniejszego święta w Chinach. Reszta wynika z dekretów rządu które mówią że spoko, damy Wam dodatkowe dwa dni, w końcu to ważne święto, tylko wiecie, będziecie pracować w sobotę i niedzielę przed urlopem.

Tak samo z dzisiejszym świętem. Jak się popatrzy na kalendarz, to jest go trzy dni, od poniedziałku do środu. Czego nie widać od razu, to że ludzie pracowali w weekend przed świętem, w sobotę i niedzielę ~.~

Och Chiny.

A co tam, dopiszę.

Z drugiej strony, prawo daje Ci dużo więcej wolnego w przypadku sytuacji związanych z sytuacjami w rodzinie (nie będę się tym razem produkował, ogólnie Rodzina Jest Najważniejsza i koniec).

(Może przez to że jak coś się stanie, ludzie potrzebują dużo więcej czasu na dotarcie z miejsca na miejsce?)

W przypadku śmierci w rodzinie, polskie prawo daje Ci dwa dni wolnego gdy jest to rodzic, dziecko, mąż/żona, ojczym/macocha. W Chinach natomiast w tej samej sytuacji dostaniesz osiem dni wolnego ale! uwaga, do najbliższej rodziny wlicza się też teściów :P

Gdy nieszczęście spotka siostrę,brata, babcię, dziadka, w Polsce otrzymujesz jeden dzień, w Chinach natomiast cztery.

Co ciekawe, w Polsce dostajesz też dzień urlopu na ślub dziecka, dwa dni na własny ślub lub na urodziny dziecka. Natomiast w Chinach masz 10 (wow) dni na miesiąc poślubny :)

Wydawało mi się że również można mieć urlop w przypadku urodzin pierwszego (jedynego) dziecka, ale tego nie mogę znaleźć :/

Och Chiny x2

0 komentarze:

Prześlij komentarz